Slované
Co musíte znát?
Kolem roku 500 nastal v Evropě po předchozím náporu „stěhujících se národů“ víceméně klid, poražení Hunové ztratili po Attilově smrti (453) útočnou sílu a na území bývalé západořímské říše se upevňovala království Germánů.- Náhle se však objevila mnohem mohutnější vlna nájezdníků - byli to Slované, o kterých do té doby v Evropě nikdo neslyšel, ti během dvou století osídlili obrovský prostor od Labe k hornímu toku Volhy a od Baltského moře až po řecké ostrovy v Egejském moři…
Pravlast a původ Slovanů
- Dodnes vědci řeší otázku, kde byla pravlast Slovanů, staří Slované totiž žili až do doby stěhování národů v odlehlých končinách, kde nebyl nikdo, kdo by o nich zanechal písemné svědectví.
- První zprávy o nich podali byzantští dějepisci až v 6. století - jen na základě srovnání jazyků lze přibližně určit, že sídla Praslovanů se rozkládala zřejmě severně od Karpat mezi řekami Vislou a Dněprem - tzn. v oblasti ležící mezi baltskými kmeny a Germány - proto se slovanské řeči dnes nejvíce podobají jazykům baltským (jimiž mluví Litevci a Lotyši).
- Ze stejných důvodů jako dříve Germáni opustili také Slované svá původní sídla a vydali se hledat úrodnou půdu i dobývat válečnou kořist a slávu. Někteří z nich také prchali před nájezdy Avarů, ti přitáhli do Evropy ve druhé polovině 6. století ze středoasijských stepí jako kdysi Hunové, na území dnešního Maďarska a v jeho okolí si pak Avaři založili říši a podrobili si Slovany, kteří se zde usadili před jejich příchodem.
Slované byli zdatnými válečníky, romantická představa o mírumilovnosti slovanského rolníka, který je protikladem bojechtivého germánského válečníka, je hluboce mylná do čela se dostal náčelník, který se později stal vládcem, knížetem.- Na rozdíl od Římanů nebojovali Slované v uspořádaném útvaru, proto jim nevyhovovala rovná, přehledná krajina, nečekaně útočili ze zálohy a přepadávali nepřítele v lesních houštinách nebo v horských úžlabinách; zajatce slovanští bojovníci zpočátku surově zabíjeli, později je brali do otroctví.
- Otroci u Slovanů pracovali společně se svými pány a byli a tom mnohem lépe než například otroci v Římě, po určité době byli propuštěni.
Rozdělení Slovanů
- Ze své pravlasti se Slované rozešli třemi základními směry.
- Skupiny, které postupovaly na západ, do střední Evropy, zde našly po odchodu germánských kmenů oblasti jen málo zalidněné, to umožnilo Slovanům proniknout až k Labi a na pobřeží Baltského moře.
- V opačném směru, na východě, ležela před slovanským lidem, který překročil řeku Dněpr, nedozírná a jen řídce osídlená Východoevropská rovina.
- Ve zcela jiných podmínkách se ocitli slovanští bojovníci postupující jižním směrem na Balkánský poloostrov.
- Balkán patřil až po dunajskou hranici k byzantské říši; jedině tady narazili Slované na organizovaný odpor.
- Příchod Slovanů do střední a jižní Evropy, jejich postup dále na východ a vytvoření slovanských říší ukončily stěhování národů…
Život starých Slovanů
- Jak Slované po svém příchodu žili, víme jen přibližně, písemné zprávy z této doby nemáme (6. století).
- Jsme odkázáni na archeologické nálezy a pověsti – Slované si vyprávěli příběhy o slavných činech svých předků a ústně si je předávali z pokolení na pokolení – ústní lidová tradice.
- Jako první je sepsal ve své kronice Kosmas (11.-12. století).
- Nejdříve se usazovali na nezalesněných místech kolem moravských řek, teprve potom zamířili do Čech – hlavně k Labi.
- Slovanští rolníci - bojovníci se usazovali převážně tam, kde už předchozí obyvatelstvo vykácelo původní hvozd, ale později svá pole opustilo - ta pak většinou zarostla křovisky.
- Noví osadníci porost vypálili (žďáření) a zemi zorali - používali k tomu jednoduché rádlo, pole se nejprve pohnojila popelem z vypáleného porostu, po sklizni zaoráním nebo vypálením vysokého strniště a výkaly dobytka, který se na něm pásl…
- Rolníci svá pole obdělali však nedokonale, takže dávala stále nižší úrodu, proto je nechávali po určitou dobu ležet ladem, aby se uživili, vymýtili další kus lesa a svoji osadu přenesli blíže k novým polím, po létech se vraceli na původní místo.
- Teprve v 8.-9. století se zemědělská technika zdokonalila natolik, že se rolníci mohli usadit natrvalo.
- Oseli jen část půdy, zbytek nechali ladem (neobdělanou) = rostla tam tráva, kterou spásal dobytek = dvojpolní hospodářství.
- 2 části – 1. úhor = půda leží ladem + 2. jař = obilí seté na jaře.
- Hlavní pěstovanou plodinou bylo obilí, především pšenice, dále luštěniny - hrách a čočka.
- Aby zrno při sklizni nevypadávalo z klasů, žali rolníci svazky obilí uchopené do hrstí srpy, potom obilí vymlátili cepy.
- Mouka se získávala mletím zrna na ručních kamenných mlýncích, z ní se pekl chléb a vařila sladká i slaná kaše, obilí bylo také základem pro výrobu piva.
- Důležitou roli měl proto chov dobytka a drůbeže, chovala se prasata, ovce, kozy, slepice a především krávy, staří Slované chovali také jízdní koně a psy.
- Dobytek nebyl ustájen, ale pobýval venku na pastvinách, prasata a drůbež si hledaly potravu v lese nebo po sklizni na poli; důležitou součástí potravy byly ryby; lesní zvěř se lovila spíše pro kožešinu než pro maso; jediným sladidlem byl med, ze kterého se také vyráběl alkoholický nápoj medovina.
Řemeslná výroba a obchod
- Staří Slované žili většinou v polozemnicích, prostých příbytcích čtvercového půdorysu, částečně zahloubených do země, stěny obydlí stavěli z trámů, nebo pletli z proutí a vymazávali je hlínou.
- Prostor uvnitř nebyl členěn, podlaha byla z udusané hlíny. Místo otevřeného ohniště už většinou stála v koutě místnosti kamenná pec, z níž kouř odcházel dírou ve stropě.
- Po trvalém usazení se někteří osadníci začali věnovat řemeslu a zanechali práce na poli, byli to především hutníci a kováři.
- Vznikaly nezbytné pracovní nástroje (např. rádla, kosy, srpy, nože) i výzbroj a výstroj bojovníků, osamostatnili se také hrnčíři, nádoby nejprve formovali v rukách, později začali používat otočný hrnčířský kruh na ruční nebo nožní pohon.
- Většinu dalších předmětů si vyráběli podomácku v každé rodině sami: oděv, obuv, pracovní nářadí, jednoduchý nábytek nebo dřevěné misky.
- První slovanské osady byly malé a rozptýlené po krajině; obklopovaly je rozsáhlé hvozdy a pustiny, jejich obyvatelé museli být hospodářsky soběstační, protože možnosti obchodovat byly mizivé; jen občas přicházeli do těchto míst kupci z dalekých zemí, od nichž si Slované kupovali kovy, zbraně, sůl a jen výjimečně nějaké přepychové zboží; místní směna zasahovala pouze nejbližší okolí. V jejím rámci vyměňovali specializovaní řemeslníci své výrobky za potraviny a další věci potřebné k životu…
-
Před přijetím křesťanství byli Slované pohany – uctívali bůžky, kteří představovaly různé přírodní síly = mívali podobu pramenů, stromů, kamenů…
-
Lidé je prosili o důležité věci = úrodu, zdraví, déšť…
-
Bohem slunce a ochráncem úrody byl hlavní pohanský bůh – Svantovít.
-
Bleskům a hromu vládl Perun.
-
Bohyní jara byla Vesna.
-
Bohyní smrti a zimy byla Morana = (k ní se vázal magický obřad, který je spojen s koncem zimy a příchodem jara a někde se dodržuje dodnes…).
Shrnutí:
Slované
- Pravlast Slovanů se rozkládala zřejmě severně od Karpat mezi řekami Vislou a Dněprem.
- V 5. – 7. století se začali stěhovat.
- Opustili svá původní sídla a vydali se hledat úrodnou půdu i dobývat válečnou kořist.
- Slované byli zdatnými válečníky.
- Ze své pravlasti se Slované rozešli třemi základními směry:
- na západ – do střední Evropy
- na jih – na Balkánský poloostrov
- na východ – do východní Evropy za řeku Dněpr
- Příchod Slovanů do střední a jižní Evropy, jejich postup dále na východ a vytvoření slovanských říší ukončily stěhování národů…